‘Ulusal Staj Programı Stajyer Havuzu’ artık işverenlerin erişiminde!

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Ulusal Staj Programı’na ilişkin gelişmeler hakkında bilgi verdi. Atay, Türkiye’nin herhangi bir yerinden fırsat eşitliği çerçevesinde erişilebilirlik ilkesi doğrultusunda şeffaf ve liyakati önceleyen bir sistem kurduklarını belirtti. Ulusal Staj Programı’nın yılın belli tarihlerinde duyurulduğunu ve staj başvuruların alındığını aktaran Atay, 4 yıl önce başlayan programın büyük ilgi gördüğünü söyledi. 2023 yılında 407 bini bulan başvuru içinden 179 bin öğrencinin stajını tamamladığını kaydeden Atay, “2024 yılı Ulusal Staj Programı başvurularını öğrencilere 28 Aralık’ta açtık, Mart ortasına kadar başvuruları aldık. Bir ay bizim bir değerleme sürecimiz var, bu tamamlandı. Biz bugün itibarıyla sistemi işverenlere açmış oluyoruz. Bu yıl başvuru sayımız 415 bin, geçen yıl 179 bin stajla kapattık. Bu yıl 200 bini geçmeyi hedefliyoruz. Sonuç olarak bizim bir ekosistemimiz var. Genç istihdamıyla, genç işsizliğiyle mücadele etmeye yönelik orta öğretimden son sınıftan başlayıp işe girene kadar geliştirdiğimiz 11 ayrı üründen, araçtan oluşan bir sistem. Bunlar birbiriyle entegre çalışır ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı herhangi bir genç, bu sistemlerin hiçbirisine bir tek kuruş para ödemez ve tamamından sınırsız sayıda yararlanabilir. Gencimiz Türkiye’nin hangi şehrinde hangi üniversitesinde okursa okusun, bu araçları kullanabiliyor ve kariyerini Türkiye’nin görece daha avantajlı saydığımız üniversitelerindeki gençlerin düzeyine rahatlıkla çıkarabiliyor” ifadelerini kullandı.

‘ÜSTÜN YETENEKLİ GENÇLER DE BU SİSTEMDE VAR’

Programdan işverenlerin ve gençlerin memnuniyet oranlarının yüksek olduğunu ifade eden Atay, staj başvuru sayısının 2020’den 2023’e kadar 26 kat arttığını belirterek, “Başvuru profiline baktığımız zaman, iki yıllık yüksek okulda okuyan çocuk da var sistemde Türkiye’nin ilk yüzünden, ilk bininden gelen çok ciddi oranda öğrenci de var. Hatta bu yıl ki verilerde görece yüksek puanlı öğrenci alan Türkiye’nin ilk yüz bin gibi dereceli öğrencilerin başvurusuna baktığımız zaman, yüzde 21 ila yüzde 107 arasında artış olduğunu görüyoruz. Yani 2 yıllık herhangi bir ön lisans okuyan çocuğumuz da bu sisteme girdiği zaman talep görüyor. Çünkü ondan yararlanmak isteyen bir kesim var. Öbür taraftan da üstün yetenek dediğimiz gençler de bu sistemde varlar, onlar da kendi kalibrelerine uygun kurumlardan, şirketlerden teklifler alıyorlar. Dolayısıyla böyle şeffaf, homojen bir yapı oluşturuyor.”

Öte yandan, staja gidenlerin memnuniyet oranının yüzde 86,4 olduğunu vurgulayan Atay, 5 binin üzerinde kamu kurumu, 2 binin üzerinde özel sektör kuruluşunun stajyer adaylarına teklif gönderdiğini belirtti. Yaptıkları çalışmaların bilimsel ayağının bulunduğuna işaret eden Atay, bu yıl Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü’nün de kendi markasıyla staj başvuruları alabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x